Klimatizace jako skvělý dárek? Roli hraje výkon

Při výběru klimatizační jednotky bývá hlavním kritériem její výkon. Závisí od něj efektivita a úspornost následné provozu klimatizace. Pokud výkon klimatizace vzhledem k jednotlivým parametrům místnosti podceníte nebo naopak nadhodnota, může se to odrazit na fungování klimatizačního systému. Řídit se při výběru zařízení výkonem, který má klimatizace do bytu nebo domu, je vhodné. Správně však není posuzovat tento parametr na základě hesla "čím větší výkon, tím lepší klimatizace". Na výkon klimatizační jednotky totiž ovlivňuje mnoho faktorů, které je v souvislosti s efektivním a bezpečným fungováním klimatizace třeba zohlednit. Přečtěte si proto rady odborníka, které vám pomohou určit, jaký výkon klimatizace potřebujete pro vaši domácnost.

Pokud si z nějakého důvodu nemůžete pořídit nástěnnou klimatizaci, vsaďte na alternativu v podobě té mobilní. Z hluku nemusíte mít obavy, na trhu jsou také velmi tiché mobilní klimatizace.

Tip: Když teploty stoupají závratně vysoko, naučte se správně oblékat!

Vždy počítejte s odborníkem

Přestože na internetu najdete informace i podrobné návody, jak si vypočítat správný výkon klimatizace, poraďte se raději s odborníkem. Na internetu narazíte na nejrůznější tabulky, ty však slouží spíše pro předběžný odhad. Odborník po fyzické obhlídce prostoru zváží všechny parametry a podle nich navrhne optimální model klimatizace, který bude odpovídat vašim potřebám. Výkon klimatizace by měl odpovídat prostoru, do kterého chcete jednotku umístit. Pokud je výkon naddimenzován, klimatizace do bytu nebo domu se bude uvádět do provozu jen na krátkou dobu a prostor se vychladí příliš rychle. Pokud je však výkon nedostatečný, klimatizace bude v provozu nepřetržitě, a přesto se prostor nevychladí dostatečně. Tip: Odborníky na klimatizace najdete například v eprofi.cz s.r.o. Společnost prodává také elektrocentrály EUROPOWER, stavební míchačky, mobilní topidla a závěsné vrátky.

Objem důležitější než plocha

Výkon, který by měla mít klima do domu nebo bytu se neurčuje pouze na základě toho, jak velkou plochu potřebujete vychladit. Zohledňuje se hlavně objem vzduchu, který je v místnosti. Při určování výkonu klimatizační jednotky je tedy důležité brát v úvahu nejen délku a šířku místnosti, ale i její výšku. Výška místnosti ovlivňuje výkon klimatizace, protože určuje objem vzduchu cirkulujícího v prostoru, který je třeba vychladit.

Publikováno: 13. 05. 2021

Kategorie: Nezařazené

Autor: Katka Novosadová