Zahradní domek jako dárek? Ano, ale musíte vybrat správný typ

Popularita zahradních domků strmě vzrostla, dnes již ho najdeme takřka na každé zahrádce. Ovšem není tomu jen tak, tyto dřevěné domky lze využít tolika kreativními způsoby, na které si jen vzpomenete. Samozřejmě řada osob stále preferuje klasickou kůlnu či úschovnu sezónních předmětů, které do dřevostavby můžete bez problému uložit. Co takhle upustit uzdu své fantazii a trochu se zamyslet, jak zahradní domek využít trochu efektivněji? Nejenže poslouží jako designový doplněk na vaší zahradu, ale především se jedná o velmi praktický kousek. V tomto článku jsme pro vás sepsali pár užitečných rad a tipů, podle čeho vybírat zahradní domek a hned několik šikovných způsobů využití.

Velikost zahradního domku

V první řadě myslete na to, jakými rozměry bude disponovat váš zahradní domek. Rozměry si zvolíte podle způsobu využití. Chcete menší kůlnu, kde uschováte pár „drobností“? V tom případě se poohlédněte po domku o velikosti cca 5 – 8 m2. S většími rozměry okolo 15m2 již lze šikovně vynaložit a množství prostoru skvěle zužitkovat.

Jak postavit zahradní domek i bez stavebního povolení?

Není pravidlem, že postavit zahradní domek zvládnou jen šikovné kutilské ručičky. S podrobným návodem to zvládnete levou zadní i bez jakýchkoliv zkušeností. Navíc nepotřebujete ani žádné stavební povolení, pokud však dodržíte následující pravidla – zastavěná plocha nesmí přesáhnout 25 m a výšku do 5 m. Dále může mít pouze jedno podlaží, případně podsklepení nejvýše do hloubky 3 m. Potom si pohlídejte vzdálenost od sousedova pozemku, ta musí být nejméně 2 m. Co se týče ukotvení, ideální metodou jsou kvalitní zemní vruty.

Jak prakticky využít zahradní domek?

  • Pracovna
  • Dětský domek na hraní
  • Zahradní bar
  • Domácí posilovna
  • Relaxační místnost

Publikováno: 15. 05. 2022

Kategorie: Nezařazené

Autor: Katka Novosadová